Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bertíkova Pivní Hlídka XLVIII.: Sink the Bismarck!(epilog)

Jsem welsh corgi pembroke Jch. Albert ze Sokolovce, pro laskavé čtenáře lišák Bertík. S páníkem Jezevcem mapujeme pivní revír Královského Žižkova a jeho širého okolí. V posledním bismarckovském dílu se konečně již dostáváme k Bismarckovi ABV 41 %. BrewDog - to je ale i Tokyo a šílený tučňák TNP. 

Alternativní pivní revolucionáři i filosofové z Brewery Dog (www.brewdog.com) se představili již minule (BPH XLVII.). Jsou fanaticky zasvěceni výrobě cool a progresivního pivka. Hrdí Skotové striktně odmítají konzervační látky, přísady, náhražky, ochucovadla či pasterizace. „BrewDog porušuje pravidla, riskuje, znepokojuje trendy, otřásá instituce, ale předně a hlavně dělá výtečně chutné pivo bez kompromisů“. A jejich piva s příběhy výtečná opravdu jsou. V základní řadě potkáváme pět pivek: Trashy Blonde 10o (coby Light Blonde Ale = světlý zlatavý Ale), 77 Lager 11o (Lager = ležák), 5AM Saint 12o (Über-Hoppy Red Ale = výjimečně chmelový červený Ale), Punk IPA 13o (Indian Pale Ale = indický světlý Ale), Hardcore IPA 20o (Double IPA = dvojitý IPA coby vítěz World Beer Cup v Chicagu 2010).

Vedle své základní řady nabízejí speciální edice. Povedené materiály firmy Odddog (www.odddog.cz) vypráví o černém ležáku Zeitgeist 11o (www.zeitgeistbeer.com). „Zeitgeist je excentrický alternativní černý ležák“. Je o identitě a nepřizpůsobování se. Spodně kvašený tmavý ležák obsahuje alc 4,9 % obj., průměrný EPM hlásí 11,79 % a disponuje 30 IBU (jednotkami hořkosti). Dalším výstavním kouskem je Bashah 18o coby spolupráce BrewDog a amerického Stone Brewing. Jde o Black Belgian Style Double IPA (tj. černé double IPA belgického stylu). Svrchně kvašený, alc 8,5 %, EPM 18,65 %, IBU 80. Paradox 20o reprezentuje Imperial Stout (= imperiální Stout) zrající ve whiskey sudu. Alc 10 %, EPM 20,45 %, IBU 70, svrchně kvašený. A s heslem: „Skotské malt whiskey sudy jsou nejlepší!“. 

Další řadou je koncept Abstrakt (Abstrakt Concept Beer na www.abstrakt.com). Neopakovatelné série po cca 3 000 lahvičkách. Unikátní, jednorázové, sběratelské, raritní. Krystalická krása vaření pivka! Vyšel AB:01, nedávno byl uveden AB:02, chystá se AB:03.  AB:01 22o (3 200 lahví v sérii) byl vanilkovými zrny louhovaný quadrupel Ale belgického typu. Tedy silný tmavý trappista s kořeněnou chutí. Obsahuje cca 4x více alkoholu než nejslabší Trappist Ale (Enkel alc 3 %, Dubbely disponují alc 6 %, Tripely 9 % a Quadrupely 10 % a více). Byl svrchně kvašený, alc 10,2 %, EPM 22,8 %. Pro ČR bylo určeno 15 lahví.  

Nadšenci z BrewDog jsou hlavními aktéry tažení za nejsilnější pivko světa. Tokyo (alc 18,2 %) lze poměřovat s dezertními víny. Za sílu se stalo též terčem kritiky a BrewDog byl obviněn z podpory pijáctví. Pivovarníci ovšem tvrdí, že produkt má naopak pomoci. Tzv. pivo vyráběné průmyslovými metodami je nevýrazné a bez chuti. A přitom svádí, abyste ho vypili co nejvíce. Naopak svou produkci označují  za „lék na pijáctví“. Např. AFS (Alcohol Focus Scotland) bojující proti alkoholismu ostře nesouhlasí. Připomínán je i problém tzv. binge-drinking. Což je v Británii oblíbený způsob konzumace alkoholu, kdy se pije mnoho a rychle. A právě supersilným pivem se lze opít velmi rychle a velmi efektivně. BrewDog proslul též dalšími provokacemi a skandály. Bylo nařízeno např. stažení nápoje nazvaného Speedball. Kontrolory zneklidnilo, že speeedball slangově označuje kombinaci heroinu s kokainem.

Tokyo 32o je „fantastický intergalaktický Stout uzrálý v dubovém sudu“. Je inspirován počítačovou hrou z roku 1980, která se hrála v hlavním městě Japonska. Svrchně kvašený Stout obsahuje alc 18,2 %, EPM 32,0 %, IBU 90. Mimo sladu a chmele jsou ingrediencemi jasmín a klikva. Ale klíčové je, že pivo kvasí způsobem obvyklým při výrobě šampaňského. A proto je silnější. Třetinková láhev výstředního pivka stojí GBP 9,99, tj. kolem USD 16,5.

A což teprve extrémní imperiální Stout, Tactical Nuclear Penguin 20o („Taktický jaderný tučňák“), exkluzivně dodávaný za GBP 30 ve stylovém obalu láhve 0,33 l? Se skotsky zdrcujícím (alc 32 %) i hřejivým obsahem. Svrchní kvašení, EPM 20,45 %, IBU 90. Tmavé pivo zrálo 21 měsíců v dubovém sudu od whiskey, od níž získalo vůni a chuť. Dále bylo skladováno 3 týdny při teplotě - 20 º C v továrně na zmrzlinu. Proces vymražování vystupňoval obsah alkoholu. Vznikla zcela nová chuť. Přírodní „pivní destilát“, téměř černý, jenom málo sycený, s rychle mizící pěnou. Jemná kouřová vůně ze sudů, obdobně jako tóny rašeliny, karamelizovaného sladu a sóji. Zemitě a slaně masové aroma, s prvky bílé čokolády, vanilky a kakaa. Doznění ovšem hořčí a kouřové. Zmrazením se prý překvapivě koncentruje do hustého a plného moku. Aristokratická brutální síla. A BrewDog důrazně varuje, že toto extrémně silné pivo „by mělo být vychutnáváno jen v malém množství a s aristokratickou noblesou ...“. A mrkněte na klip na  http://www.brewdog.com/tactical_nuclear_penguin.php.

BrewDog nejsilnější pivo na světě vyvíjel dlouho, ale již po pár dnech byl překonán. Němečtí pivovarníci Schorschbräu přicházejí s pivem alc 40 %. Potupení Skotové ovšem rychle mobilizují královské loďstvo (HMS Brewdog). A coby výsměch Němcům uvádějí svůj Sink the Bismarck, připomínající osud plavidla (a jeho krátké prvenství) za II. SV. Dvou- i čtyřnozí pivovarští mariňáci se přitom zcela jasně inspirovali Alles Gute z české Sody. Což výstižně dokumentuje přesný klip na http://www.youtube.com/watch?v=blxE8SEkqwM.

Rekapitulace historických (snad) faktů: Majestátný Bismarck (výtlak 41 700 BRT) se stává v době uvedení do provozu v srpnu 1940 nejlepší bitevní  lodí na světě. Osádka 2 400 skvěle vycvičených a motivovaných mužů, rychlost až 31 uzlů, speciální pancíře, mohutná palebná síla děl 8 x 381 mm a 12 x 152 mm. Leč i zranitelné kormidlo ... K první operační akci vyplouvá v noci z 18. na 19. 5. 1941 z Gdyně, doprovázený těžkým křižníkem Princ Eugen. Podle plánu se měly v islandských vodách připojit též bitevní křižníky Sharnhorst a Gneisenau a spolu operovat v Atlantiku. Havárie na prvním a poškození náletem u druhého to však znemožnily. I tak jde o smrtelné ohrožení námořní dopravě do Británie. Admiralita ihned reaguje a faktický hon na Bismarcka začíná 23. 5. 1941 navázáním kontaktu poblíž Islandu.

24. květen přináší obrovský šok. Proti přízraku Bismarcka zasahuje bitevní loď Prince of Wales a legendami opředený bitevní křižník Hood. Poškozená bitevní loď však prchá a symbol britské námořní dominance Hood během pouhých několika minut mizí do hlubin ... Zdrcení a rozzuření Britové provádí na již osamocený Bismarck nálety z mateřské letadlové lodi Victorious. A blíží se obrovská flotila. Bismarck je poškozen jen lehce a německé velení prováhá s návratem. Tím podepisuje ortel. Do Brestu se Bismarck sice vrací a kdyby nedošlo k neuvěřitelné náhodě téměř v poklidu by to zvládl. Boží náhodou se stává útok komicky archaických dvouplošníků Swordfish z mateřské lodi Ark Royal. Torpédo poškozuje kormidlo a řízení. Raněný obřík ztrácí schopnost manévrovat a pluje vstříc neodvratnému osudu. Flotila torpédoborců ho zdržuje než dorazí velké lodi. A 27. 5. je pyšný vládce Bismarck britskou flotilou rozstřílen a klesá ke dnu. Tak končí krátká nadvláda Němců nad světovými oceány ... 

Příběh Bismarcka je dodnes vděčným námětem knih, filmů i písní. Vedle klasického válečného filmu Sink the Bismarck je i českému čtenáři dobře známá - ve své době u nás  kultovní - kniha L. Kennedyho Pronásledování bitevní lodi Bismarck (např. Praha, MF 1987).  Loď a její potopení se staly legendou. Tudíž pro skotské patrioty je děsivou potupou, když světovou nadvládu získávají Němci. Byť jde o nejsilnější pivko. Bismarck musí být potopen!

Němečtí sládci, ozbrojení 40 % pivem, pronikli skrze první linie, překonali britskou obranu a drze zaútočili přímo na radary vznešených pivařů království. Skotští patrioti salutují hrdinskému úsilí Taktického nukleárního tučňáka a nasazují zbraň velkých rozměrů, která umožní ukořistit světový rekord nejsilnějšího piva zpět (A údajně přitom velkou roli, obdobně jako v roce 1941, sehrála mistrná špionáž!). Čtyřnásobek chmele, čtyřnásobek hořkosti, čtyřikrát vymražovaný až na ohromujících alc 41 %! „Pivo pro ty, kteří jsou zasvěceni“. 0,33 l za GBP 40. Quadruple IPA (= čtyřnásobný indický světlý Ale), EPM 20,0 %, stupňovitost 20o, IBU 150+.  To všechno je odvetný Sink the Bismarck 20o („Potopte Bismarcka“). Haf.

Boj ovšem nekončí! Obsah alkoholu nezná hranic. Vždyť Němci mají v záloze ještě mohutnější Tirpitz, sesterskou loď Bismarcka! Že by skotští vlastenci nasadili miniponorky? Tak, jako to proti bitevní lodi Tirpitz učinila Británie za války? Máme se na co těšit. Aktivity BrewDog i jejich unikátní piva jsou hodny následování. Nejen na skotských vřesovištích. Haf.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář