Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bertíkova Pivní Hlídka III.: Chýně aneb Žižkováci na pivních cestách

         Jsem welsh corgi pembroke Jch. Albert ze Sokolovce, pro laskavé čtenáře lišák Bertík. S páníkem Jezevcem mapujeme pivní revír Královského Žižkova a přilehlého okolí. Dnes se vydáme o kousek dále a nabídneme tip na, nejenom prázdninovou, pivní turistiku do Chýně. Zklamáni nebudete.     

Nejstarším restauračním minipivovarem je proslulý podnik U Fleků, otevřený roku 1499. Řadu let tady sládkuje charismatický Ivan Chramosil a flekovský tmavý 13 % kvasnicový ležák se dávno stal pojmem. Nepřetržitě se vaří již od roku 1843. Jde o pivo s charakterem, které osloví. Ostatní restaurační minipivovary vznikají až od 90. let, jejich počet se mění a v roce 2007 se pohyboval kolem šedesátky. Mají pestřejší sortiment, nabízejí piva nefiltrovaná a obvykle je možno sledovat výrobu přímo od stolu. Pivko se zde uvaří i vypije. Svět piva přibližují pivní stránky (zkuste http://www.svetpiva.cz) či kniha Abeceda piva (Večerková, H., Kiss, J., Praha, Edice ČT 2007). S páníkem neopisujeme, ale hledáme inspiraci. Představovaná zařízení však prověřujeme osobně - testováno na lidech i pejscích.

Pivovarský dvůr Chýně u Prahy (http://pivovarskydvur.cz), se stylovým českým Hojda restaurantem (podle pana majitele) byl otevřen na podzim 1992, vyhledávaná Pivovarská krčma byla otevřena 2004. Restaurační minipivovar se pyšní tím, že byl prvním minipivovarem otevřeným v Česku po roce 1989. Nalézá se čtyři kilometry od metra Zličín, na západním okraji Prahy, ale již ve Středočeském kraji. Stojí na okraji obce Chýně (naproti velkému areálu překladiště), v objektu, který byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka. Vše připomíná stále funkční Zvěřinec pár kroků od krčmy.

Pivo se vaří klasickou českou technologií a podává se jako nefiltrované (v obecném, a nikoli zcela přesném, označení kvasnicové), a tedy mírně zakalené. Žádná zbytečná chemie, ani ztráty ingrediencí, které pivaři tolik oceňují. Roční výstav se pohybuje kolem 600 hektolitrů, část je určena pro restauraci a krčmu, zbytek je distribuován do několika restů. Na polotmavé lze narazit v obci Přední Kopanina v novém hotelu Beránek, štěstí můžete zkusit tamtéž i nahoře u hřiště U Drahušky. Na čepu prý bylo taktéž někde pod pražskou Hvězdou, v Liboci (to ale ověřeno nemáme), občas je rychle vypito v karlínském Pivovarském klubu.

V krčmě samotné jsou na čepu standardně nejméně tři pivka. Nechybí světlé výčepní 10 %, které páník osobně považuje mezi česko-moravskými desítkami za No. 1, s náskokem před Kácovem. Živé pivko báječně hasí žízeň, je šťavnaté a především pitné. Není vodové, ale svou silou neznemožňuje nadrženým bicyklistům bezpečně jich zvládnout více. Ostatně u jednoho nezůstává nikdo. Typický je voňavý 12 % polotmavý ležák, který má chuťově blíže ke světlému než k černým slaďourům. Další nabídka je vždy vzrušujícím dobrodružstvím. Okusit můžete nevšední 11 % kukuřičný ležák, jehož kukuřičná chuť je příjemně patrná. V českém okruhu Chýně jako první přišla s pivem kouřovým. Kouřová 12 % překvapí uzenou hořkou chutí s výrazným chuťovým ocasem. Zajímavé víkendové pivko nejen pro grilování. V repertoáru nabízených Dvorních piv figuruje taktéž 11 % světlý ležák, 11 % polotmavá kolařská jedenáctka, 14 % tmavý speciál, 14 % sváteční světlý speciál, 16 % polotmavý speciál; v restauraci můžete narazit i na 17 %, vaří se také další Dvorní speciály.    

Útulná Pivovarská krčma poskytuje v polodvoře „staročeské posezení v zimě u krbu, v létě na zahrádce“ i „první pivní pomoc pro cyklonadšence“. Je stylová. Od dřevěného vybavení, přes originální sklo, domácí pálenky až k překvapivě bohaté nabídce specialit. Opomenout nelze využívané venkovní cykloposezení, včetně Zvěřince a vozíků s hnojem, na kterých zájemce může případně spočinout. K zakousnutí možno doporučit opulentní hotovky, nejrůznější stejky (i králičí) na řadu způsobů, ryby na grilu či úchvatné domácí uzené na prkénku s domácími okurkami. Také ceny příjemně překvapí. Ve velké restauraci s vchodem za rohem jsou ceny výrazně vyšší, ale nabídka čítá desítky opravdu fajnových záležitostí. Ostatně jde o podnik vyhlášený, vyhledávaný také různými delegacemi, k jehož popularitě přispívá i blízkost ruzyňského letiště. Nenechte se odradit přeškrtnutým logem čtyřnožce na dveřích krčmy, vychovaný pejsek (do velikosti koníka) po domluvě vpuštěn bude.

Jak ze Žižkova na Chýni? Ze Zličína busem 347 přímo před pivovárek. Nebo z Prahy-Sobína pěšmo kolem rybníku Břve. Využít lze taktéž víkendovou železnici Masaryčka - Slaný, třeba do stanice Dobroviz. Tam můžete pozorovat přistávající letadla a směřovat přes Jeneč a Hostivice. Páník preferuje kolo (ale to zůstávám doma). Pěkná je stezka z dejvického kulaťáku, do kopce přes Střešovice, na oboru Hvězda a Bílou horu. Dále směrem na Stodůlky, Zličín a pod dálnicí na Sobín, Břve a Chýni. Anebo „horem“, kolem letiště. Po trase Dejvice, Suchdol a Horoměřice. Zde v centru obce nepřehlédnete legendární masný bufet. Třeba po brutálních brabcích spláchnutých snesitelným Platanem se šlape perfektně. Pokračujete přes Přední Kopaninu, Tuchoměřice, Kněževes - Středokluky, Dobroviz, Jeneč. Přežít musíte pekelný kiláček po karlovarské směrem na Hostivice a již klidnější sjezd do Chýně. Okolí sice úchvatné příliš není, ale minipivovárek (otevřený denně od 11 hod.) rozhodně ano. Haf.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Další info

(Zdena, 25. 5. 2010 14:06)

Díky za tip na Chýni. Byla jsem tam v sobotu. Polotmavá dvanácka mi moc chutnala. Ale to okolí raději nekomentuji - jak bývalý dvůr JZD. Možná by stačilo i pár tůjí okolo pivovarského dvora a nemusel by být tak divoký výhled.
A pak jsem ještě chtěla dodat k tomu mému původnímu dotazu. S největší pravděpodobností se jedná o Starosuchdolskou restauraci. Napsala jsem majiteli a ten mi potvrdil, že dřív bývalo zahradní posezení dole a ne jako teď v patře. Byla jsem se tam podívat a opravdu mi to tam připadá povědomé. Jen bych ještě potřebovala někde sehnat fotku té původní zahrádky, tak kdyby někdo o něčem věděl. Tak tedy moc díky za všechny tipy - minulé i případně budoucí. Zdena

Další tipy pro Zdenu

(Bertík , 10. 5. 2010 11:59)

Zdravíme. V oblasti Únětic bývalo milé posezení přímo u břehu jednoho z únětických rybníků. A to u posledního domu v Úněticích na dolní cestě do Roztok (Tichým údolím), resp. na Suchdol. Toto je však již řadu let zavřené a dům přestavěn. Ale přímo v Úněticích bývávala (a snad i je) hospoda u hřiště. A venku se sedívalo též. Je to na silnici stoupající Úněticemi nahoru směrem na Roztoky/Levý Hradec (nahoře doprava), resp. Úholičky či Přílepy (nahoře doleva). V zatáčce, u hřiště, cca v polovině kopce. To by mohlo být ono. Bližší info nemáme, točili tam G - tudíž nezastavujeme. Další tipy na pivní cykloputování viz BPH XXX. nebo AJPKD XV. (P.S. Doporučujeme navštívit Chýni, nejbližší okolí atraktivní sice moc není, leč zážitek z Formanky na dvoře vždycky fantastický).

Díky z tipy

(Zdena, 10. 5. 2010 4:25)

Též zdravím, to občerstvení Zvířátka to není - Tiché údolí jsem si projela cca před týdnem. Na tu Starosuchdolsku resturaci jsem se dívala na netu. Vypadá dost podobně, ale tamto občerstvení bylo dle mého mnohem menší a posezení nebylo vyvýšené, bylo rovnou z cesty. A v Chýni jsem nebyla, ale chystáme se tam. A podél Vltavy jezdím často a až do Kralup jsem jela také i po té hororové úzké pěšince mezi Řeží a Dolánkami. Jinak moc díky za tipy a budu to muset ještě v tom okolí projet a zkouknout. A ještě jeden dotaz - nebylo někdy nějaké zahradní posezení v úseku od Únětického rybníka nahoru směrem na Horoměřice. Mějte se. Zdena

Tipy pro Zdenu

(Bertík , 7. 5. 2010 12:25)

Zdravíme. Na Váš popis se mlžně hodí roztocká Zvířátka (s grilem, Černou Horou, zahradním posezením atd.). Ovšem před 6 - 7 lety ještě podnik nefungoval. A jídlo se nepodává z přilehlého domu. Posezení U zvířátek najdete snadno - od roztockého nádraží kousek dolů po silnici a u zámku doprava, asfaltkou směr Tiché údolí. Nebo ze Suchdola či Únětic Tichým údolím na kraj dolních Roztok. Další možný tip (který se jeví jako pravděpodobnější) je Starosuchdolská restaurace, kde nově čepují též Suchdolského Jeníka. Hospoda, s terasou, i venkovním posezem, je na samém konci Starého Suchdola, směr Kozí Hřbety, naproti bývalé drůbežárně a je místními zvaná U Křenů. Blíže viz www stránky na http://www.starosuchdolska.cz/. Ještě nás napadá hospůdka v Černém Vole. Tam však bylo pouze venkovní posezení na lavicích pod slunečníky, leč bez pergoly. A bez šance by nemusel být ani Špejchar ve Velkých Přílepech (po kralupské a v Přílepech na náměstí vpravo směrem na Okoř). Celá oblast je však pro cyklovýlety jako stvořená. A zkuste trasy také podél Vltavy až do Kralup i dále. Příjemnou jízdu a hodnotné pivní zážitky přeje Bertík. P.S. A nejlepší je dojet na vynikající pivko až do Chýně (A nebylo to nakonec venkovní posezení na dvoře před Formankou v samotné Chýni? Cosi jako pergola tam je, okénko občas též, kolařů spoustu, kopec se tam najde nějaký taktéž).

Dotaz na zahradní resturaci

(Zdena, 6. 5. 2010 17:31)

Ještě se omlouvám, že text skočil někkolikrát, nešlo mi to totiž odeslat, Tak sorry. Z.

Dotaz na zahradní resturaci

(Zdena, 6. 5. 2010 17:29)

Nejdřív chci pozdravit a vyjádřit poklonu, moc pěkné stránky. Píši sem ale proto, že bych se chtěla něco zeptat. Vím, že niže uvedu hodně málo podrobností, ale třeba někdo bude vědět. Jezdím též hodně na kole a dávám si v hospůdkách pivo. Asi tak před 6-7 lety jsem navštívila nějaké zahradní občerstvení, kde byli skoro samí kkolaři a bylo tam moc útulno. Co se tam točilkko, to už nevím. V podstatě to bylo jen zahradní posezení, s pergolou ovinutou vínem a myslím, že tam bylo i nějaké rákosové ohraničení té terásky. V rohu bylo něco na grilování a občerstvení se podávalo okýnkem (nebo něčím takovým) z přilehlého domu. A bylo do někdy buď na kraji Prahy 6 (Suchodol a okolí) nebo směr Horoměřice, Únětice, Úholičky - prostě v těch končinách na Praze-západ. Bylo to po vyjetí nějakého stoupání, ale hospůdka už byla na rovince mezi zahrádkami nebo někde u hřiště. Původně jsem myslela, že je to někde na kraji Horoměřic směrem od Únětického rybníka, ale v neděli jsem tam byla, a nic takového jsem nenašla. Ale možná, že to už neexistuje. Moc ráda bych se dozvěděla, kde to mohlo být, prostě nostalgie. Díky moc za nápady. Zdena

Dotaz na zahradní resturaci

(Zdena, 6. 5. 2010 17:29)

Nejdřív chci pozdravit a vyjádřit poklonu, moc pěkné stránky. Píši sem ale proto, že bych se chtěla něco zeptat. Vím, že niže uvedu hodně málo podrobností, ale třeba někdo bude vědět. Jezdím též hodně na kole a dávám si v hospůdkách pivo. Asi tak před 6-7 lety jsem navštívila nějaké zahradní občerstvení, kde byli skoro samí kkolaři a bylo tam moc útulno. Co se tam točilkko, to už nevím. V podstatě to bylo jen zahradní posezení, s pergolou ovinutou vínem a myslím, že tam bylo i nějaké rákosové ohraničení té terásky. V rohu bylo něco na grilování a občerstvení se podávalo okýnkem (nebo něčím takovým) z přilehlého domu. A bylo do někdy buď na kraji Prahy 6 (Suchodol a okolí) nebo směr Horoměřice, Únětice, Úholičky - prostě v těch končinách na Praze-západ. Bylo to po vyjetí nějakého stoupání, ale hospůdka už byla na rovince mezi zahrádkami nebo někde u hřiště. Původně jsem myslela, že je to někde na kraji Horoměřic směrem od Únětického rybníka, ale v neděli jsem tam byla, a nic takového jsem nenašla. Ale možná, že to už neexistuje. Moc ráda bych se dozvěděla, kde to mohlo být, prostě nostalgie. Díky moc za nápady. Zdena

Dotaz na zahradní resturaci

(Zdena, 6. 5. 2010 17:29)

Nejdřív chci pozdravit a vyjádřit poklonu, moc pěkné stránky. Píši sem ale proto, že bych se chtěla něco zeptat. Vím, že niže uvedu hodně málo podrobností, ale třeba někdo bude vědět. Jezdím též hodně na kole a dávám si v hospůdkách pivo. Asi tak před 6-7 lety jsem navštívila nějaké zahradní občerstvení, kde byli skoro samí kkolaři a bylo tam moc útulno. Co se tam točilkko, to už nevím. V podstatě to bylo jen zahradní posezení, s pergolou ovinutou vínem a myslím, že tam bylo i nějaké rákosové ohraničení té terásky. V rohu bylo něco na grilování a občerstvení se podávalo okýnkem (nebo něčím takovým) z přilehlého domu. A bylo do někdy buď na kraji Prahy 6 (Suchodol a okolí) nebo směr Horoměřice, Únětice, Úholičky - prostě v těch končinách na Praze-západ. Bylo to po vyjetí nějakého stoupání, ale hospůdka už byla na rovince mezi zahrádkami nebo někde u hřiště. Původně jsem myslela, že je to někde na kraji Horoměřic směrem od Únětického rybníka, ale v neděli jsem tam byla, a nic takového jsem nenašla. Ale možná, že to už neexistuje. Moc ráda bych se dozvěděla, kde to mohlo být, prostě nostalgie. Díky moc za nápady. Zdena