Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bertíkova Pivní Hlídka XLVII.: Sink the Bismarck! (zápletka)

Jsem welsh corgi pembroke Jch. Albert ze Sokolovce, pro laskavé čtenáře lišák Bertík. S páníkem Jezevcem mapujeme pivní revír Královského Žižkova a jeho široširého okolí. Tentokráte pokračujeme v přehlídce pivních unikátů. V zaměřovači máme skotské alternativní pivní revolucionáře z BrewDog.

Pivovarský klub Křižíkova 17o (http://www.gastroinfo.cz/pivoklub) inzeroval na 24. 6. speciální degustaci, resp. povídání s Martinem a Jamesem. Zakladateli a majiteli kousavého BrewDog Brewery (www.brewdog.com). Tito mladí skotští patrioti a fanatičtí nadšenci, když jim bylo 24 let, začali v roce 2007 vařit pivko. A jejich cesta i výsledky jsou pozoruhodné ...    

S heslem „Vše je jinak“ p. A. Dočkal omluvil nepřítomnost Martina i Jamese. Jeden prý nemluví nikdy kvůli své letoře a druhý nyní nemluví kvůli nemoci. Nicméně dorazil Richard, další mladý a nadějný pivní revolucionář, který je v BrewDog vlastně taktéž již od počátku. V rámci prezentace předvedl atraktivní show, s promítáním, zpěvem i skandováním. Profesionálně připravenou a přitom působící spontánně. Nikdo se opravdu nenudil ani na chvíli. A coby švarná tlumočnice něžnější (a česká) polovička českého zástupce BrewDog - tedy rodinného byznysu Odddog (www.odddog.cz), kterou doplňoval anglický manžel Mike.

K ochutnávce pivních virtuozit se dostaneme. Uvolněnou akci umocňovalo stylové degustační sousto. Skotská kohoutí polévka s pórkem, jejíž podstatnou součástí je whiskey. Drůbežo-hovězí vývar obsahuje pórek, slaninu, sušené švestky, estragon a whiskey. Voňavou a silnou polévku ocenili i přítomní Skotové. A vůbec nevadilo, že místo nakouřené skotské malt whiskey obsahovala lahvinku pouhého Honzy Chodce. Pro úplnost dodejme, že uvítacím pivkem byl čepovaný polotmavý Kern. Místní Štěpán chutnal průměrně, leč pravou dobrotou byl výroční ležák ze Zvíkova. Poslední předletní klubové setkání se zdařilo mimořádně. Haf.

Brewery Dog byl založen roku 2007 Jamesem a Martinem. James vystudoval právo a Martin pivovarnictví v Edinburgu. Začali vařit skutečně na koleně a skutečně řemeslně. Již od počátku se drží neporušitelného imperativu, že pivko nikdy nesmí být bez chuti a nudné. Což jejich produkty opravdu nejsou. K jejich punkové filosofii náleží boj proti monolitickým gigantům i heslo „Minipivovary všech zemí, spojme se!“. V prezentaci se opakovaně objevilo aktuální spojení „zhnusení unifikovanými pivy“. BrewDog vaří agresivní pivka pro „punkáče“ a agresivním marketingem pro ně generuje velké příběhy v médiích. Termín punk je přitom v Británii vnímán dosti jinak, než je tomu u nás. Nejde o špinavé feťácké trosky s čírem, kteří mají ve vínku pouze destrukci. Míněn je svobodný životní styl a vytváření alternativ. Odtud i heslo „Alternativní pivní revoluce“, symbolizující a provázející příběh BrewDog. A nesmíme  opomenout, že na vše dohlíží černý pes Braken coby řídící důstojník všech operací. Haf. Haf.

Punková filosofie, nadšení, pracovitost, nápady a samozřejmě hlavně kvalitní produkty s charakterem oslovily netuctové pivaře už ve 22 zemích. Nicméně třetina exportu směřuje do Ameriky a na tamější pivní kulturu BrewDog nyní cílí především. Společnost má smělé plány, produkci hodlá brzy zvýšit 10x, otevírá v pivovaru pivní bar ... Roste, leč roste odpovědně a uměřeně. A to příkladně odpovědně. Nechtějí napodobovat cestu monolitických gigantů, ale přitom potřebují prostředky na rozvoj. A za krize kapitalistické banky moc půjčovat nechtějí. Uvolňují tudíž akcie po GPB 250 svým fanouškům, se kterými komunikují přes internet. A to včetně pivních námětů a nápadů. Koupí akcie se stáváš členem gangu. Dnes má BrewDog 1 300 akcionářů = hrdých a oddaných velvyslanců značky. Což vzít si z toho příklad i u nás?

BrewDog se hrdě honosí též přídomkem 100 % zelený pivovar. Plně soběstačný, ekologický. O ekologii však přičinliví Skotové pouze nekecají. I v Pivoklubu profesionály překvapily nevratné sudy, 100 % recyklovatelné (s plastovou a papírovou částí).  

BrewDog nabízí základní řadu a speciální edice. V základu figuruje pět pivek. Kolem 55 % prodejů představuje Punk IPA 13o. Pod heslem „Přirozeně kontraindikativní náhled na klasický styl“. Originální, přírodní, svěží a přitom agresivní produkt definuje návrat k tomu, co má být IPA (Indian Pale Ale). Cílem je světová definice pivka typu IPA. Svrchně kvašený světlý speciál obsahuje alc 6 %, průměrný EPM (extrakt původní mladiny) 13,8 % a 65 IBU (jednotky hořkosti). Jde o luxusní a zážitkovou záležitost, s mírným citrusovým (grepovým) aroma a citrusovou chutí. Hodně chmelenou, s předlouhým dozníváním. A reference nelžou ...

Hlavně ne bezpohlavnost, hlavně ne unifikovaná neutralita! Což 100 % platí též pro jejich „nejslabší“ pivko - pro Trashy Blonde 10o. „Blondýnka do větru ... Víš, že bys neměl ... Namočí tě pěkně do problémů“. Zkrátka sprostá blondýna, na kterou by konvenční člověk neměl nikdy ani šáhnout. Leč svůdné, peroxidově blonďaté, punkové, světlé Ale. Alc 4,1 %, EPM 10,4 %, IBU 34, výčepní pivko, svrchně kvašené. Veleslušná osvěžující desítka. Ovocná vůně grepu i vůně chmele, silná chuť, citrusové dlouhé doznívání. Co veleslušná - fantastická! Takovou lahvovou desítku jsme vlastně ještě nepili (ale mohla být více vychlazená). Haf.

Jedenáctku plzeňského typu ve psím repertoáru reprezentuje 77 Lager 11o. Alc 4,9 %, EPM 11,79 %, IBU 35. Spodně kvašený světlý ležák, co prý navždy změní zážitek z ležáku. „Ležák co má chuť?“. Nicméně „rozpor mezi genialitou a šílenstvím je nyní ještě o trošku víc vágní“. Neobsahuje žádné konzervanty, levné náhrady, náhražky a přísady a jiné špíny. Je vyráběn ze 100 % sladu a celých chmelových listů. Musíme zkusit někde sehnat! Nutně! Haf. Na degustaci, bohužel, na „svatého“ nedošlo. Spíkr Richard ovšem složil poklonu českému pivovarnictví. S tím, že se za dva dny u nás o vaření pivka dozvěděl více než při všech svých předchozích pivních cestách po celém světě za šest měsíců. A zjevně mu šmakovala zřejmě i  večeře v Pivovarském domě i setkání s jeho majiteli i třeba s p. Matuškou. Příkladná družba.   

A na řadu již přichází dvanáctistupňový skotský jantarový Ale. „Grál všech červených piv ...“. 5AM Saint 12o. Jeho barva představuje západ slunka ve Skotsku. Výzvou a misí se stalo stvoření chmelové laviny s nízkou hořkostí. Vysoce chmelené pivko, lež s pouhými 25 jednotkami hořkosti (IBU). Dosaženo je toho chmelením zastudena po dlouhé hodiny. Nádherná pivní vůně i skvělá chuť. A ani absence větší hořkosti není na překážku výbornému hodnocení. Ještě povinné údaje: Svrchně kvašený světlý ležák, alc 5 %, EPM 12,03 %.   

Perličkou na závěr bylo u tohoto pivka poctivé přiznání, že nejvíce času si vyžádalo vymyšlení patřičného názvu. Proč „Anděl v pět ráno“? Saint je jejich oblíbený bar a v pět ráno je prý po telefonu napadlo, že k jeho názvu musí ještě něco málo připojit. Zlí jazykové vše interpretují tak, že po návratu z baru je kolem páté ráno tento vyprošťovák andělským. Rubínová tekutina vytvoří svatozář nad sklenicí a tobě se otevřou oči ... (Správně je a) i b)).

Vrcholem ochutnávky, a zároveň pátou položkou základní řady BrewDog, je Hardcore IPA 20o. Příjemné mrazení vyvolával při čekání avizovaný počet jednotek hořkosti 150 (přesněji IBU 148). Pivko se stalo, ve své kategorii, zaslouženým vítězem zlaté medaile na světovém pivním poháru 2010 v Chicago. Motto zní: „Tato malá láhev je bombastický příběh sám o sobě“. Svrchně kvašený, double IPA, alc 9,2 %, dvacítka, EPM též 20,0 %. „... extrémní pivní horská dráha pro šílence, kočovníky a mezinárodní šachové superhvězdy“. Čpí chmelem, famózní doznívání. Hořkosti rozhodně dost, ale po pravdě jsme očekávali, že zezelenáme a budeme huby křivit mnohem, mnohem více. Šmakózní a jemná záležitost. A opět tradiční perlička: Hardcore IPA byl v Karlíně čepován se speciálních soudků a údajně v tento okamžik nebylo na světě místa s větším množstvím sudového Hardcore IPA 20o. Haf.   

Vedle základní řady Brewery Dog nabízí speciální edice svých pivek. Materiály uvádí Zeitgeist 11o, Bashah 18o, Paradox 20o či AB:01 22o. A samozřejmě siláka Tokyo 32o (alc 18,2 %). Unikátním vrcholem misí je Tactical Nuclear Penguin 20o (alc 32 %) a prozatímní konečnou se stal Sink the Bismarck 20o se skotsky skromným obsahem alkoholu 41 %! Haf.

 A kde bereme tolik pikantních informací? Oddog představuje BrewDog v opravdu vydařeném katalogu. Omlouváme se, leč nízká a mrská vášeň nás dovedla až k jeho krádeži (tedy opomenutí zanechání na stole). Snad nám bude někdy odpuštěno. Díky.   

Bitevní loď Bismarck vládne světovým mořím pouhopouhých několik dní. Vrcholem kralování je potopení britské pýchy bitevního křižníku Hood 24. 5. 1941. Leč na Ark Royal  již připevňují na Swordfish osudné torpédo. Cesta Bismarcka i BrewDog pokračuje ... Haf.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář