Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bertíkova Pivní Hlídka LIX.: Pernštejn, Pivkupectví a Thanksgiving Dinner 

Jsem welsh corgi pembroke Jch. Albert ze Sokolovce, pro laskavé p.t. čtenáře lišák Bertík. S páníkem Jezevcem mapujeme pivní revír Královského Žižkova a širého okolí. Další pokračování přináší pel-mel se střípky o pardubickém pivku, nuselském Pivkupectví a karlínské žranici k U.S. Dni Díkuvzdání. 

Tradice vaření piva v Pardubicích sahá až ke 14. století. Datuje se od časů, kdy město získává Vilém z Pernštejna. Významný je rok 1871, ve kterém pardubičtí otevírají „nový, velkolepý, parostrojní“ Akciový pivovar. A ten stojí a funguje dodnes. A hned od počátku je tady vyráběn proslulý 19 % Porter. Za socialismu se pivka z Pardubic netěšila příliš dobré pověsti, když připomínala „vodu z Labe“. V roce 1989 proběhla přestavba pivovaru na roční kapacitu 350 tis. hl. Ta však nikdy zcela naplněna nebyla. Dnešní roční výstav činí okolo 60 tis. a na rok 2011 je naplánován ve výši 80 tis. hl. Cílem není kvantita, nýbrž kvalita. Haf.

Pivovar Pernštejn spadal pod Východočeské pivovary v Hradci Králové a roku 1993 se osamostatňuje. Znovu se stává akciovou společností a zařazuje se mezi menší regionální pivovary. Speciály, v čele Porterem, úspěšně exportuje i za hranice (hlavně do USA). Dochází k dalším změnám a dnes má jít o pivovar v českých rukách, který se snaží odolat konkurenci. A majitelé prý rozhodně prodávat nechtějí. Držme jim palce. Haf. Ovšem pivovar se už nově  jmenuje Pardubický pivovar a.s. Značka Pernštejn zůstává ale na etiketách a pro část vývozu (třebas na Slovensko). Důvody jsou komerční, kdy většina ne-pardubičáků si název Pernštejn automaticky spojuje s Moravou, resp. zubra Pernštejnů s Přerovem. Takže sází spíše na koně.

Na vydařené říjnové klubové seanci v karlínském Pivovarském klubu Křižíkova 17º (http://www.gastroinfo.cz/pivoklub) zástupci nového vedení (včetně starého sládka M. Gruntoráda) seznámili s proměnami portfolia, žhavými novinkami i záměry do budoucna. Šíře sortimentu bývala, a zůstává značně široká (a i mírně překvapivá), včetně sudových limonád etc. Obecně jsou jejich pivka nasládlá a méně chmelená, tak jak to má p. sládek sám rád. A připomínají pardubický perník. Perníkový Porter zatím ovšem neplánují. Leč v úmyslu mají k lahvím zavěšovat kousek perníku nebo čokolády, jejichž chutě se s pivkem hezky snoubí. 

Backer 0 % je mírně sladkým nealkopivem. Takové vodové PITO ... Světlé výčepní reprezentuje Kovář (alc 3,5 %). Velmi lehká devítka, na léto. D pivo je světlé se sníženým obsahem cukrů (alc 4 %). Přibližně DIA cca osmička. Její výroba však končí, neboť se stále v této oblasti objevuje nová a komplikující legislativa. A prý Německo silně tlačí na likvidaci všech evropských DIA piv, resp. piv se sníženým obsahem cukrů. Proč, zůstává tak trošku záhadou. Skoro desítkou je Světlé výčepní (alc 4 %). Ujde jakž-takž, říz má ovšem minimální. Zajímavé, chutné a netradiční je Polotmavé výčepní (alc 4 %). Nejenom pro dámy. Původně zbytky z Portera nařezané s desítkou a teď vařené jako polotmavé, v tradici Primáta ze 70. let.

Tlačenice položek hodně vzájemně blízkých (zapříčiněnou též i převzetím dřívějšího sortimentu) dokumentují také jedenáctky. Jedenáctka je světlý ležák (alc 4,7 %), která kvasí v CK tanku. Ozzobír je jedenáctkou, mírně se lišící ABV (zde 4,8 %) a způsobem výroby. Na spilce, kde kvasí v kádích. A je o poznání lepší. Ozzákovo pivo bylo připraveno ve spolupráci s TV Nova a M. Dejdarem, rodákem z Chrásti u Chrudimě. A údajně v prodejích překvapilo. A chystá se velká invaze na Slovensko, kde se má seriál vysílat. Jistou klasikou byl (a možná stále i je) Světlý ležák Premium (alc 5 %). Tmavý speciální ležák Granát (alc 5, 7 %) se dnes  ale dodává pouze sudový. Coby výlučně lahvový figuruje zase Tmavý ležák (alc 5 %). Málo chmelený, hodně sladký a nařezaný z Granátu. Vedení neskrývá, že využívají proklatou (i proklatě drahou) technologii HGB. Leč údajně nikoli úplně prasácky, tak že by např. navařili sedmnáctku a naředili až na osmičku. Brr. Nicméně nařeďování užívají též pro cizinu. A svou nevytíženou kapacitu nabízejí i jiným. Takže např. vařili třeba Barona pro Lobkowicze. Vrr.

Perlou pardubického pivovaru zůstává Pardubický Porter. 19 % tmavý speciální ležák (alc 8 %). Plněný do sudů, do 0,5 l i 0,33 l lahví. A do 2 l dárkového balení (v Karlíně za CZK 345). Žhavá novinka - světlý speciál 14 % - byl představený V.I.P. hostům letošní „Váňovy“ Velké Pardubické. A čepovaný v Karlíně. Odtajněn byl už i „překvapivý“ název - Taxis. Silný, s ovocnou chutí, leč hlavně strašlivě sladký. Až lepkavě. Jako bonbóny BON PARI. A pardubičtí prý mají též i Kvasňáka (podle p. ředitele J. Kvasničky). A ten dokonce tolerují i v konkurenčním Hradci. A to, i když dobře vědí, že pochází z nenáviděných Pardubic. Haf.

V tisku Bertíkova dešifrovací a zpravodajská služba pro zvláštní operace (tajná BCI 5) zachytila depeše o Pivkupectví v Nuslích. Plán majitele p. J. Charváta je až 1 500 druhů piv z různých končin. K pokladům náleží i perly od Brewery Dog (věrní čtenáři BPH moc dobře vědí, o koho jde). A údajně zde byl ke koupi i mocný Sink the Bismarck (ABV 41 %). Za kulantních 2 100 CZK. Nekupte to. Haf. A kde se obchůdek nalézá? Čestmírova 5. A dnes prý na skladě má již skoro 600 druhů lahváčů. Pyšní jsou i na skvostné skvosty z belgických pivovarů De Struise či De Ranke. Mrkněte na http://www.zlycasy.eu/index.php?page=60. A nutno připomenout, že Pivkupectví je součástí pivnice Zlý časy (www.zlycasy.eu). S touto se ovšem pořád nějak zásadně míjíme ... Vrr. Již nějakou dobu ovšem trpělivě cílíme na Tokyo (alc 18,2 %) od skotských extremistů z BrewDog. Intergalactic Fantastic Oak Aged Stout. A v Pivkupectví je 0,33 l k mání za solidních CZK 249. Snad již brzy bude náš … A prý výběr našich i cizích lahváčů po CZK 45 mají též v nové prodejničce (i se sýry) ve Spálené ul. Haf. 

V Pivkupectví lze pořídit kdeco, leč pivko uvařené podle receptu sumerské bohyně Ninkasi nikoli. U dávných Sumerů údajně bývávalo pivovarnictví v rukou ženských. Popíjeli ovšem hlavně muži. A oddávali se též pivním rvačkám. Mok lokali dlouhými stébly slámy ze džbánů na zemi. Džbány si poté žertovně nasazovali na hlavy a zápasili spolu. V roce 1964 je poprvé do moderních jazyků přeložen sumerský opus zapsaný na hliněné tabulce. Oslavná báseň na bohyni piva Ninkasi, se stářím destičky kolem 3 800 let. A podle receptu, roku 1989, vyrábí Anchor Brewing Company (odkudsi snad z Oregonu) limitovanou edici sumerského pivka. Pod značkou Ninkasi. Deklarované coby Total Domination Indian Pale Ale. Haf.    

 Pivoklub Křižíkova 17º uspořádal 25. listopadu 2. ročník večeře ke Dni Díkůvzdání. Thanksgiving Day je typicky americký. Jde o jeden z největších rodinných svátků, pro řadu Američanů významnější než Vánoce. Není totiž spojen s konkrétním náboženstvím ani církví. Slaví se v USA čtvrtý čtvrtek v listopadu (v Kanadě druhé pondělí v říjnu). Na paměť prvních stálých osadníků Nového světa, kteří přežili první rok v nové vlasti a sklidili první úrodu. Za tu Bohu poprvé poděkovali LP 1621. Svátek poprvé vyhlašuje G. Washington  3. 10. 1789, pravidelně se - coby národní - slaví od časů A. Lincolna, od roku 1863. H. S. Truman roku 1947 zavádí tradici, že prezident uděluje milost vybranému krocanovi. Ten poté v péči a pohodě poklidně dožívá na farmě. Ve svátek se rodiny sjíždějí u prarodičů. Nechybí pečený krocan. Samozřejmě ani nádivka, brusinky, sladké brambory a dýňový dort se šlehačkou. Před večeří se všichni pomodlí a poděkují za vše dobré. Pak všem obvykle bývá zle z přežrání …

Letos reportéři BPH v Karlíně nechyběli. Večeře měla přinést vše, co v tento den v Americe přichází na stůl: pečenou krůtu s nádivkou, sladké brambory, zeleninu s kukuřicí, brusinkovou a jablečnou omáčku atd. A samozřejmě nezbytný Pumpkin Pie (= dýňový koláč). K tomu USA lahváče za speciální ceny - Samuel Adams (Boston Lager) a Porter, Stout či Ale od Sierra Nevada Brewery. Míchají se nejtradičnější a nejslavnější US cocktaily. Mannhattan a Martini Dry. A to není jenom suché Martini nalité do sklenice, ale opravdový cocktail. Jde o chutný mix ginu a suchého martini. A Mannhattan je mixem bourbonu a martini červeného.

A dojmy? Akce povedená, účast hojná. Na menu: Roast Turkey, Stuffing, Gravy, Sweet Potatoes, Vegetables, Mashed Potatoes. Pečená krůtí noha vypadá fakt impozantně. Kůrčička excelentní. Obloha zajímavá (i barevně) a ani nedokážeme vše správně pojmenovat.  Nádivka však zřejmě není kaštanová a brambor bychom snesli více. Potěší ovšem dvě téměř polévkové misky s jablečným pyré (Apple Sauce) a omáčkou brusinkovou (Cranberry Sauce). Mírné zklamání je spojeno s dýňovým koláčem. Působí synteticky a hlavně je hodně suchý. Bodla by šlehačka. A nebo jsme si měli nechat trošku jablečného pyré. Místo USA lahváčů volíme točený Rocket od Matušky. India Black Ale. Famózní a ke krůtě se hodí báječně. Haf.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář