Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Bertíkova Pivní Hlídka IX.: Kerská Hájenka aneb pane správče ...

          Jsem welsh corgi pembroke Jch. Albert ze Sokolovce, pro laskavé čtenáře lišák Bertík. S páníkem Jezevcem mapujeme pivní revír Královského Žižkova a přilehlého okolí. Dnes připomeneme nymburský pivovar, známý i nepivařům díky B. Hrabalovi a filmům J. Menzela. Na Kersko samozřejmě nezapomeneme.

Kdo by neměl slabost pro upjatého pana správce, pábitelského strýce Pepina („Nudíte se? Kupte si medvídka mývala“) a hlavně pro rozkošně neodolatelnou a sexy paní Maryšku. Škoda, že do přeceňované Sofiiny volby dostala přednost Meryl Streep. Magda by byla lepší. Filmové Postřižiny zlegendarizovaly také pana doktora či nepřekonatelného Petra Čepka coby kominického mistra. A velitele sboru dobrovolných hasičů, co nejsou „žádní hasiči z grotesek Lupino Lane“. Vše zarámováno nymburským pivovarem, kde Hrabal prožil léta 1919-47. Pamětní desku má v pivovaru umístěnou podle přání dost nízko - ve výši čurajících pejsků. Nicméně je třeba upřesnit, že díky filmu notoricky známé exteriéry (v čele s pivovarským komínem) a interiéry (Francinův správcovský byt) se nacházejí docela jinde. Coby kulisy posloužil zrušený pivovar v jihomoravských Dalešicích. Minipivovar zde byl obnoven v roce 2002, a jako Akciový pivovar Dalešice staví právě na postřižinské tradici. Té je podřízena i výroba piva, které jsme však zatím okusili jenom jednou v Pivovarském klubu Křižíkova 17o.  

A vzpomínáte na kerské Slavnosti sněženek, s dědkem Rudolfa Hrušínského nebo kouzelným Jaromírem Hanzlíkem s družkou, kterou vyměnil za obraz („... měli byste se oba léčit“)? A samozřejmě s divočákem a hostinou znesvářených mysliveckých sdružení na neutrální půdě v pověstné Hájence. Pivnice Hájenka v Kersku opravdu stojí. Nejeden místa neznalý návštěvník ale bude možná překvapen polohou „uprostřed“ obce. Také blízké okolí se poněkud proměnilo, včetně minigolfu, který na půvabu mnoho nepřidal, ale poznat se stále dá. Vevnitř je však oproti filmu podstatně menší, ostatně samotná hostina se točila i jinde.

Točí se tady však nefalšované nymburské, a to dnes výhradně světlá a slušná 11 %. Jídelníček se, kromě polévek, pravda moc nemění, kančí je však vždy. Se zelím (ala výpečky, s knedlíčkem bramborovým) a samozřejmě se šípkovou (ale pouze s houskovým). Pejskové jsou stálými hosty a nejenom oni ocení možnost posezení na terase a zahradě. Stylové zařízení působí útulně, ale s nepříliš praktickým sezením pro páníky i čtyřnožce. Odpustíme však také obvyklou zimu, protože na obrazovce tradičně dokola běží oba menzelovy filmy. I místní, kteří je museli shlédnout opravdu nesčíslněkrát, stále dychtivě čekají na svoje herce a scény.

Dlouho byla Hájenka otevírána nepravidelně, avšak poslední dobou nemile překvapeni již nebýváme. Ale zkuste mimo sezónu raději pátky až neděle. Kersko za výlet stojí, má svůj genius loci, bylo ale filmem pochopitelně trochu zidealizováno. Moc neuvidíte ani z pověstné Hrabalovy chaty, kterou si koupil v roce 1965 na parcele č. 0274. Kerské polesí je dostupné třeba na kole (včetně cyklostezky Bohumila Hrabala až do Nymburka) ze starobylé barokní Lysé nad Labem, kam vlakem dojedete z Prahy za půl hodinky. V Lysé je veletržní areál, kde při mnoha akcích lze okusit pivka nymburská, ale i Šeráka z Pivovaru Holba Hanušovice aj. Pro pořádek dodejme, že na slavné kerské lesní aleji se nachází u Josefova pramene pajzlík U pramene. Dříve s G a ještě tolerovatelnou Plzní a občas zajímavou kuchyní. Nová sestava sice inzeruje Bernarda, ale tupě vykazuje pejsky (i v zimě) na venkovní posezení a někdy i z něj. Takže sbohem. Pozor na motorest před Kerskem, s Krušovicemi a úděsným jídlem i cenami. 

Konečně k samotnému Pivovaru Nymburk (http://www.postriziny.cz), patriotisticky usilujícímu rezonovat s poetikou Hrabala i Polabí. Spisovatelův otec tady správcoval do roku 1948. Novodobá historie zahrnuje 113 let, záznamy ale dokladují vaření piva v Nymburku již v roce 1327. Osudy pivovarnictví zde však byly klikaté, což platí i pro období po Únoru 1948. Po roce 1989 se pivovar stal součástí Pivovarů Bohemia, od roku 1996 je zcela samostatným průmyslovým pivovarem se stabilizovaným ročním výstavem kolem 160 tis. hl. Produkuje se klasickou technologií a sortiment zahrnuje širokou škálu především světlých piv.

Značka Postřižinské Pivo (PP) nabízí výčepní piva PP Doktorova 8 (obsah alkoholu 3,1 % obj.), PP Výčepní Světlé (3,5 %) a PP Pepinova Desítka (4,1 %). PP Lehké Světlé (2,8 %) je stáčeno jen do lahví. Ležáky reprezentuje světlý Staročech Premium (4,4 %), PP Tmavý 11 % Ležák (4,5 %, místně zvaný kominík), PP Zlatovar (světlý, 4,7 %.) a PP Francinův Ležák (světlý, 5,1 %). Zlatovar coby jedenáctka je dominantní v pivech sudových. Vývozním artiklem jsou lahve, plechovky či sudy pod registrovanou značkou Gold Bohemia Beer a Nymburk Lager Beer. Netradiční a sladší je PP Bogan s doporučením „To je pivo Bohumila Hrabala“. Bogan byla Hrabalova rodinná přezdívka. Je to světlý speciální ležák s přídavkem bylin a obsahem alkoholu 5,5 % obj., kde bylinný granulát částečně nahrazuje chmelení. Další speciály jsou připravovány pouze občas. Názvy piv i jejich etikety s půvabnými slogany (jako „Teprve s naším pivem se Vaše žízeň stává krásnou“) připomínají propojení s hrabalovským světem. Nymburská pivka již získala řadu ocenění. Pivovar se deklaruje jako komínový, který velkou část produkce realizuje v oblasti „pod komínem“. Výčepům se snaží vycházet vstříc, a to včetně možných dodávek piva nefiltrovaného. Ač jde o Praze nejbližší větší mimopražský pivovar, není v hlavním městě příliš známý. Jeho pivko je k mání v kiosku naproti Výstavišti Juldy-Fuldy, znalci šeptají o dalších místech. Nymburské hospody však zůstávají výzvou.

Pivovar pořádá postřižinské žně a dožínky, včetně speciálních vlaků. V areálu sehrává muzikál Postřižiny s poloprofesionálním obsazením (Rosák, Landovský či hejtman Bendl). Kdo ale hraje krásnou paní správcovou? Že by na plakátech taktéž uváděný Pavel Vítek? Perlička závěrem. Od roku 2007 Nymburk produkuje speciální košer pivo pro Izrael, USA a Kanadu. U nás je však nedostupné. Jde o nápoj silnější (obsah alkoholu 5,5 % obj.), jemné hořkosti a středního řízu. Suroviny i postup musely být pečlivě schváleny a neboť rabínům nevoněla štiplavost, byl CO2 nahrazen dusíkatým plynem, jehož složení prý Izraelci tají. Haf.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář